Latvija

info@llf.lv

SIEVIEŠU LAKROSS

Sieviešu Lakrosa Ekipējums:
Nūja: lakrosa nūja ir veidota no koka, lamināta koka vai sintētiska materiāla ar pielāgotu tīklveida kabatu tās galā. Sieviešu nūju garumam jābūt vidēji no 89,8 līdz 109,8 cm. Nūjas galvai jābūt 17,78–22,86 cm platai. Bumbai, kad tā ir iemesta kabatā, jāpaliek nūjas galvas sānu malu augstumā vai virs tām. Vārtsarga nūja var būt 89,8–121,92 cm gara. Nūjas „galva” var būt apmēram 30,48 cm plata.

Bumba: tai jābūt dzeltenai un veidotai no cietas gumijas. Bumbai jābūt 19,6–20,3 cm perimetram un 141,5 –148,84 g smagai.

Aizsardzības ekipējums: obligātais aizsardzīvas ekipējums ir zobu sargi. Acu aizsargi, cimdi, mīksti galvas apsēji nav obligāti, bet tos var vilkt visi spēlētāji.

Vārtsarga ekipējums: vārtsargam ir jāvelk sejas maska un ķivere ar mutes sargu, kakla aizsargs un krūšu sargs. Vārtsargs var vilkt polsterējumu uz rokām, plaukstām, kājām, pleciem un krūtīm, kurš pārmērīgi nepalielina šo ķermeņa daļu izmērus.

Sieviešu Lakrosa Noteikumi:

Sieviešu Lakross ir bezkontakta spēle, ko spēlē divpadsmit spēlētāji: vārtsargs, pieci uzbrucēji un seši aizsargi. Spēles mērķis ir iemest bumbu pretinieka vārtos. Uzvar komanda, kas gūst visvairāk vārtu.

Sieviešu Lakross sākas ar iemetienu, kuru izpilda laukuma centrā. Bumba ir novietota starp divām horizontāli turētām nūjām laukuma centrā. Pēc svilpes, bumba tiek mesta gaisā, kad nūjas tiek rautas uz augšu un prom. Iemetiens laukuma centrā tiek izmantots, lai sāktu katru puslaiku un pēc katriem gūtiem vārtiem.

ASV koledžās spēle ilgst 60 minūtes – 30 minūtes katrs puslaiks. Vidusskolās spēle ilgst 50 minūtes (25x2). Katra komanda spēles laikā var izmantot divus pārtraukumus, ieskaitot papildlaiku.

Laukuma malā ir vizuāli redzamas līnijas, kas paredzētas, lai noteiktu laukuma lielumu ar ko jārēķinās spēlētājiem un tiesnešiem. Minimālais laukuma izmērs ir 100-122 x 50-60 m. Papildus marķējumi uz laukuma iekļauj izolētas līnijas, kas novilktas 27 m no katras vārtu līnijas – tās rāda zonu, kur var atrasties maksimums 7 uzbrūkošie spēlētāji un 8 aizsardzības spēlētāji (ieskaitot vārtsargu). Tāpat 15 metru arka, kuru tiesneši izmanto nosakot spēlētāju vietu pēc pārkāpumiem; un 11 m arka (vēdeklis) pretī abiem vārtiem – kas tiek uzskatīts par kritisko metiena (vārtu gūšanas) zonu, kur aizsargiem jābūt vismaz nūjas garuma attālumā no uzbrucēja.

Atskanot svilpei spēlētajiem ir jāapstājas uz vietas, kur atrodas. Kad bumba atrodas ārpus spēles, tad spēlei atsākoties to iegūst spēlētājs vistuvāk bumbai. Pozīcija var tikt zaudēta, ja spēlētājs ar iepriekšēju nodomu izskrien vai izmet bumbu ārpus spēles.

Rupja aizturēšana un kontakti ar pretinieka ķermeni izmantojot nūju vai ķermeni, nav atļauta.

Laukuma spēlētāji var piespēlēt, ķert vai skriet ar bumbu turot to nūjās. Spēlētājs var iegūt bumbu savā īpašumā izķeksējot to no pretinieka nūjas. Ķeksēšana ir kontrolēta izvilkšana/uzsišana ar nūju pa pretinieka nūjas galu ar mērķi izsist bumbu ārā/brīvībā. Spēlētāja nedrīkst sniegties pāri pretinieces ķermenim, lai ķeksētu nūjas kātu. Spēlētāja nedrīkst aizsargāt bumbu savā nūjā šūpojot tik cieši pie sava ķermeņa vai sejas – tā, ka veikt atļautu, drošu ķeksēšanu pretiniekam ir neiespējami.

Visiem atļautajiem ķeksējumiem jābūt tēmētiem 17,78 cm prom no iedomātas sfēras vai „burbuļa” ap spēlētāja galvu. Spēlētājam nav atļauts aiztikt bumbu ar rokām, izņemot vārtsargu, kad viņa ir vārtu laukumā. Īpašuma maiņa var notikt, ja spēlētāja iegūst noteiktas priekšrocības spēlējot bumbu prom ar savu ķermeni.

Spēles noteikumu pārkāpumi tiek iedalīti – nozīmīgos (major) un mazsvarīgos (minor) – un sods ir „brīva pozīcija”. Lielu pārkāpumu gadījumos – pārkāpējs atkāpjas 4 metrus aiz spēlētāja, kurš ieņem „brīvu pozīciju”. Maza pārkāpuma gadījumā, pārkāpēju spēlētājs novietojas 4 metrus prom, virzienā no kura viņa tuvojās savam oponentam pirms izdarīja pārkāpumu, un spēle tiek atsākta. Ja mazs pārkāpums tiek pastrādāts kritiskajā punktu gūšanas zonā, spēlētājam ar bumbu ir netieša „brīvā pozīcija”, šajā gadījumā spēlētājam vispirms jāatdod piespēle.

Lēns tiesneša svilpiens nozīmē, ka pārkāpums ir noticis kritiskajā vārtu gūšanas zonā un aizsardzība pastrādājusi nozīmīgu pārkāpumu. Ja karogs ir pacelts, bet neskan svilpe, tad uzbrukumam ir iespēja gūt vārtus. Svilpe atskan, kad vārti tiek gūti vai iespēja ir garām. Nekavējoties svilpe atskan, kad liela pārkāpuma gadījumā ir šķēršļi, kas pakļauj briesmām spēlētāja drošību.